SST 2020 – CONFERENCE PROGRAM
Conference venue: Hotel Osijek, Šamačka ul. 4, 31000, Osijek, Croatia
Wednesday, 14 October 2020
Greetings
(Room A – Lipa)
9:00 AM
General Chair: Professor Drago Žagar, Ph.D.
Keynote Lecture 1
(Room A – Lipa)
9:00 AM – 10:00 AM
Professor Henry Muccini, Ph.D.,
Software Engineering of Cyber-Physical Spaces for Sustainable Tourism
Department of Information Engineering, Computer Science and Mathematics,
University of L’Aquila, Italy
Smart Energy I
(Room A – Lipa)
10:00 AM – 11:20 AM
Chairs: Srete Nikolovski, Zvonimir Klaić
Ivica Petrović, Srete Nikolovski, Hrvoje Glavaš and Filip Relić
Analysis of Fuzzy Logic, Application in Power System Fault Detection Automation
Mario Šipoš, Zvonimir Klaić, Emmanuel Karlo Nyarko, Krešimir Fekete, Mario Primorac and Damir Šljivac
Determining the Fault Position in the Power System
Ružica Kljajić, Predrag Marić, Filip Relić and Hrvoje Glavaš
Battery Energy Storage Systems and FACTS Devices Influence on Microgrid Voltage Stability
Daniel Pettersen, Emil Melfald, Abir Chowdhury, Martha N. Acosta, Francisco Gonzalez-Longatt and Danijel Topić
TSO–DSO Performance Considering Volt-Var Control at Smart-Inverters: Case of Vestfold and Telemark in Norway
Computational Intelligence in Smart Systems
(Room B – Kesten)
10:00 AM – 11:20 AM
Chairs: Ratko Grbić, Dražen Bajer
Branimir Škugor, Jakov Topić, Joško Deur, Vladimir Ivanović and Eric Tseng
Analysis of a Game Theory-based Model of Vehicle-Pedestrian Interaction at Uncontrolled Crosswalks
Enkeleda Bocaj, Dimitris Uzunidis, Panagiotis Kasnesis and Charalampos Patrikakis
On the Benefits of Deep Convolutional Neural Networks on Animal Activity Recognition
Bruno Zorić, Dražen Bajer and Mario Dudjak
Wrapper-Based Feature Selection via Differential Evolution: Benchmarking Different Discretisation Techniques
Dražen Bajer, Mario Dudjak and Bruno Zorić
Wrapper-Based Feature Selection: How Important is the Wrapped Classifier?
Coffee Break
11:20 AM – 11:50 AM
Computer Engineering Solutions in Smart Systems
(Room B – Kesten)
11:50 AM – 12:50 PM
Chairs: Željko Hocenski, Josip Balen
Michal Kvet and Karol Matiasko
Analysis of Current Trends in Relational Database Indexing
Marko Boras, Josip Balen and Krešimir Vdovjak
Performance Evaluation of Linux Operating Systems
Filip Sušac, Tomislav Matić, Ivan Vidović, Ivan Aleksi and Željko Hocenski
Smart Sticker: Concept for Better Storage and Transportation
Lunch (Restaurant)
1:00 PM – 2:00 PM
Smart Technologies for Sustainable Agriculture – Workshop
(Room A – Lipa)
2:00 PM – 3:30 PM
Chairs: Drago Žagar, Ivana Podnar Žarko
Ivana Podnar Žarko and Vlatko Galić
IoT-field: project overview and initial results
Damjan Katušić, Pavle Skočir, Mario Kušek and Igor Čavrak
Survey on Low Power Wide Area Networks in IoT
Krešimir Grgić, Drago Žagar, Josip Balen and Jelena Vlaović
Internet of Things in Smart Agriculture – Possibilities and Challenges
Jelena Vlaović, Josip Balen, Krešimir Grgić, Drago Žagar, Vlatko Galić and Domagoj Šimić
An Overview of Chlorophyll Fluorescence Measurement Process, Meters and Methods
Igor Hrovatič
FAIRhare, i2connect &WiseFarmer EU projects – Strong driver on Farmers digitalisation
RESCUE – Special Session
(Room B – Kesten)
2:00 PM – 3:30 PM
Chairs: Damir Šljivac, Marinko Stojkov, Boris Dumnić
Boris Dumnić, Bane Popadić, Dragan Milićević, Damir Šljivac, Matej Žnidarec, Marinko Stojkov, Antun Barac, Edita Stokić, Budislav Petrović, Zorislav Guttler and Dejan Ferić
Renewable Energy Sources for smart sustainable health Centers, University Education and other public buildings
Matej Žnidarec, Damir Šljivac, Dario Došen and Branka Nakomčić-Smaragdakis
Performance Evaluation of Simple PV Microgrid Energy Management System
Marinko Stojkov, Krešimir Crnogorac, Damir Šljivac, Ante Čikić, Ivan Samardžić, Antun Stoić, Mladen Hercog, Bernarda Crnogorac, Tomislav Alinjak and Mladen Bošnjaković
Reducing Energy Consumption and Optimisation of Indoor Living Parameters
Barbara Vujkov, Boris Dumnić, Bane Popadić, Tatjana Grbić and Dragan Milićević
Optimal Energy Management in Public Buildings Using Mixed-Integer Linear Programming
Coffee Break
3:30 PM – 4:00 PM
Smart Energy II
(Room A – Lipa)
4:00 PM – 5:20 PM
Chairs: Goran Knežević, Krešimir Fekete
Goran Knežević, Monika Maligec, Velimir Golub and Danijel Topić
The Optimal Utilization of the Battery Storage for a Virtual Prosumer Participating on a Day-Ahead Market
Lejla Bandic, Jasna Hivziefendic, Mirza Sarić and Majda Tešanović
Voltage Regulation of PV System with MPPT and Battery Storage in Microgrid
Božidar Horvatović, Robert Noskov, Krešimir Fekete and Ana Androjić
Operation of the Microgrid with Wind Power Plant: A Case Study
Francisco Gonzalez-Longatt, Martha N. Acosta, Harold R. Chamorro and Danijel Topić
Short-Term Kinetic Energy Forecast using a Structural Time Series Model: Study Case of Nordic Power System
Smart Systems Modelling and Education
(Room B – Kesten)
4:00 PM – 5:00 PM
Chairs: Emmanuel Karlo Nyarko, Denis Pelin
Dinka Lale, Marko Oršulić and Ivana Palunko
Modelling and Soft-Start Control of Measurement and Transport Line
Branimir Škugor and Joško Deur
City Bus Mass Estimation Based on GPS and CAN-Collected Tracking Data
Andrej Brandis, Denis Pelin, Danijel Topić and Matej Žnidarec
Smart-Scaled RES Equipment as a Practical Tool for Teaching Students
8:00 PM – 11:00 PM
Welcome Reception
Thursday, 15 October 2020
Wireless Communications and Networks
(Room B – Kesten)
8:30 AM – 9:30 AM
Chairs: Slavko Rupčić, Krešimir Grgić
Vanja Mandrić Radivojević, Slavko Rupčić, Ivana Miličević and Irena Ištoka Otković
Electromagnetic Wave Attenuation by Plane Concrete in the Frequency Range of 4G and 5G Systems
Vanja Mandrić Radivojević, Slavko Rupčić, Nataša Nešić and Anđelko Lišnjić
Reflection Coefficient of Circular Waveguide Aperture Antenna Covered by Dielectric Radome
Ana Burušić, Josip Balen and Kruno Semialjac
Review and Analysis of Bio-Inspired Routing Protocols in VANETs
Smart Energy III
(Room A – Lipa)
8:30 AM – 9:50 AM
Chairs: Hrvoje Glavaš, Tomislav Capuder
Chittaranjan Pradhan and Terje Gjengedal
Adaptive Jaya Algorithm for Optimized PI-PD Cascade Controller of Load Frequency Control in Interconnected Two-Area Power System
Jose A. Barrios-Gomez, Francisco Sanchez, Gianfranco Claudio, Francisco Gonzalez-Longatt, Martha N. Acosta and Danijel Topić
RoCoF Calculation Using Low-Cost Hardware in the Loop: Multi-area Nordic Power System
Harold R. Chamorro, Francisco Gonzalez-Longatt, Danijel Topic, Maude J. Blondin, Vijay K. Sood and Wilmar Martinez
Multi-Objective Approach for Hydro Governors Control Tuning
Ivan Sudić, Matko Mesar, Bojan Franc, Tomislav Capuder, Tomislav Ivanković, Krunoslav Pavić and Ivica Pavić
Short-Term Transmission System Losses Forecast Based on Supervised Machine Learning
Technical Lecture 1
(Room B – Kesten)
10:00 AM – 10:30 AM
Kristina Leko Kuštrak
AKD u projektima digitalne transformacije
AKD d.o.o., Zagreb, Croatia
Coffee Break
10:30 AM – 11:00 AM
Opening Ceremony
(Room B – Kesten)
11:00 AM – 11:30 AM
Chairs: Drago Žagar, Snježana Rimac Drlje, Goran Martinović, Kruno Miličević, Irena Galić, Josip Balen, Danijel Topić
Keynote Lecture 2:
(Room B – Kesten)
11:30 AM – 12:30 PM
Univ.Prof. Dr.techn. Markus Rupp, Wireless Communications of the Future
Institute of Telecommunications, Technische Universität Wien, Vienna, Austria
Technical Lecture 2
(Room B – Kesten)
12:30 PM – 1:00 PM
Karla Kurjan
HbbTV usluge
Odašiljači i veze d.o.o., Zagreb, Croatia
Lunch (Restaurant)
1:00 PM – 2:30 PM
Smart Grid and Internet of Energy – Workshop
(Room B – Kesten)
2:30 PM – 4:00 PM
Chairs: Denis Vranješ, Marko Vukobratović
Marko Vukobratović, Mario Hercog, Ivan Varga, Domagoj Vuković, Zvonimir Klaić and Denis Vranješ
Survey of Methods for Advanced Distribution Management Systems
Marko Vukobratović, Mario Hercog, Ivan Varga, Domagoj Vuković, Branimir Valentić, Marijana Liović, Juraj Pivac and Bojan Bijelić
Smart Electrical Grid Integration Platform – SEGIP: Overview of the Project Scope and Goals
Smart transmission system for wide wind energy integration
(Room B – Kesten)
4:00 PM – 5:30 PM
Contributors: Ninoslav Holjevac, Tomislav Baškarad, Josip Đaković, Matej Krpan, Igor Kuzle, Bojan Franc, Igor Ivanković, Antun Adrić, Boris Avramović, Renata Rubeša, Goran Levačić, Nenad Švarc.
City Tour, Gala Dinner and Awards Ceremony
6:00 PM – 10:00 PM
City Tour (6:00 PM), Gala Dinner and Awards Ceremony (8:00 PM)
Friday, 16 October 2020
Energy Communities for Citizen Participation in the Energy Network – Workshop
(Room A – Lipa)
9:00 AM – 10:30 AM
Speakers: Andrej F. Gubina, Tomi Medved, Gašper Artač, Boris Pavlin
Image and Video Processing
(Room A – Lipa)
10:30 AM – 11:30 AM
Chairs: Mario Vranješ, Snježana Rimac Drlje
Danijel Babić, Matija Pul, Luka Umiljanović and Mario Vranješ
Automotive Video Data Gathering and Reproduction Tool
Jelena Vlaović, Drago Žagar, Snježana Rimac-Drlje and Luka Filipović
Comparison of Representation Switching Number and Achieved Bit-Rate in DASH Algorithms
Dina Jukić, Hrvoje Glavaš, Željko Jeršek and Nikola Veić
Photometric Testing of a Liquid Crystal Display
Closing Ceremony
(Room A – Lipa)
11:30 AM – 12:00 AM
Coffee and Light Lunch
12:00 AM – 13:00 PM